Zum Inhalt springen

Kris Stormarn

Faan Wikipedia
Täkst aw mooringer frasch
Woopen Tjüschlönjkoord
Woopen foon di Kris Stormarn Tjüschlönjkoord, Positschoon foon di Kris Stormarn düütlik måågetp1
Gründooten
Bundeslönj:Slaswik-Holstiinj
Ferwaltingstää:Bad Oldesloe
Grutelse:766,27 km²
Inboogere:

248.267 (31. Det. 2023)[1]

Inboogere per km²: 324 Inboogere per km²
Kfz-Kåntiiken: OD
Krisnumer: 01 0 62
Krisapdiiling:55 Gemiinde
Adres foon e Krisferwalting: Mommsenstraße 13
23843 Bad Oldesloe
Internetsid: www.kreis-stormarn.de
Lönjrädj: Klaus Plöger (SPD)
Lååg foon di Kris Stormarn önj Slaswik-Holstiinj
Karte

E Kris Stormarn as en kris önj Slaswik-Holstiinj. E kris läit önjt sööden foon e diiljstoot. Önj’t nordååsten lait e Kris Ååstholstiinj än Lübeck, önj’t söödååsten e Kris Herzogtum Lauenburg, önj’t söödweesten Hamborj än önj’t nordweesten e Kris Segebörj. Et heet 244.156 manschne (2019)[2]. E hoodstää foon e kris as Bad Oldesloe.

Di huuchste bärj önj e kris as di Latj Hahnheide Bärj (100 m). Di Trave Struum låpt döör e kris.

Indiiling foon Ferwalting

[Bewerke | Kweltekst bewerke]
  • Åmtsfrie gemiine:
#Åmtsfri GemiineMansche (2019)[3]
1Ahrensburg33.728
2Ammersbek9848
3Bad Oldesloe24.690
3Bargteheide16.077
4Barsbüttel12.824
5Glinde18.466
6Großhansdorf9366
7Oststeinbek8842
8Reinbek27.950
9Reinfeld9041
  • Åmte:
#ÅmtMansche (2019)[3]Hoodsteed
1Bad Oldesloe-Land11.501Bad Oldesloe
2Bargteheide-Land14.750Bargteheide
3Itzstedt
bloot: Gemiine Tangstedt (Stormarn)[4]
18.975Itzstedt
4Nordstormarn11.062Reinfeld
5Siek10.524Siek
6Trittau19.002Trittau


E kris heet 55 gemiine. Kiik: List foon Gemiine önj e Kris Stormarn.

  • 1970: 157.000 (wüfe: 81.800, karmene: 75.200)[5]
  • 1980: 187.400 (wüfe: 96.900, karmene: 90.800)[6]
  • 1990: 198.600 (wüfe: 102.300, karmene: 96.300)[7]

E kris wörd 1867 grünläid.

Jü leetst wool tu e krisdäi wus di 6ste önj e Krölemoune, 2018.

E riseltoote foon e kriswoole önj e iirnge 2018 än 2013[8]:

PartaiKriswool 2018Kriswool 2013Feranering
SteemeProsäntSteemeProsänt
CDU34.12135,937.10441,1↓ 5,2
SPD20.59621,627.06230,0↓ 8,4
GRÜNE17.95618,914.94616,6↑ 2,3
FDP79608,455756,2↑ 2,2
AfD62856,6---
DIE LINKE41364,324762,7↑ 1,6
FAMILIE6740,7---
FREIE WÄHLER18121,9---
DKP170,0---
Forum21 politische Vereinigung
in Stormarn e.V.
11171,225902,9↓ 1,7
Unabhängige Wählergemeinschaft
Ammersbek
4890,52050,2↑ 0,3
VERBRAUCHERSCHUTZPARTEI--630,1-
Jens Kleinschmidt--2550,3-

Tååle foon manschne, deer 2019 än 2020 önj e kris suner årbe san:

Moune2019[9]2020[9]
Ismoune41154380
Biikenmoune40184316
Uursmoune40064136
Gjarsmoune39414886
Krölemoune39745319
Samermoune39655357
Foodermoune41315494
Beeridmoune40395521
Härfstmoune39265291
Stormmoune39705225
Mistmoune38915065
Jülmoune40315106

Referäntse

[Bewerke | Kweltekst bewerke]
  1. ↑ Statistikamt Nord – Bevölkerung der Gemeinden in Schleswig-Holstein 4. Quartal 2023 (XLSX datei) (Widjerfeerd üüb grünjlaag faan't fulkstäälang 2011) (Heelp aw tjüsch)
  2. ↑ Germany: Administrative Division, citypopulation.de
  3. 1 2 Bevölkerung der Gemeinden in Schleswig-Holstein: 4. Quartal 2019, statistik-nord.de
  4. ↑ Di grutst diilj foont åmt hiirt tu e Kris Segebärj.
  5. ↑ Statistisches Jahrbuch für die Bundesrepublik Deutschland 1972
  6. ↑ Statistisches Jahrbuch für die Bundesrepublik Deutschland 1982
  7. ↑ Statistisches Jahrbuch für die Bundesrepublik Deutschland 1992
  8. ↑ Kommunalwahl am 6. Mai 2018 in Schleswig-Holstein: Endgültige Ergebnisse, Statistik Nord, s. 36
  9. 1 2 Statistik: Stormarn, Bundesagentur für Arbeit
Commons Commons: Kris Stormarn – Soomling foon bile än filme